Wszystko wskazuje na to, że praca zdalna nie będzie wyłącznie rozwiązaniem tymczasowym na czas pandemii koronawirusa. Coraz więcej firm podejmuje decyzję o utrzymaniu modelu home office także w bezpiecznej sytuacji sanitarnej, a część przedsiębiorstw zadeklarowało całkowite przejście na pracę z domu. Home office zostanie z nami na dłużej – to już niemal pewne. Przedstawiamy najważniejsze korzyści pracy zdalnej.
Firmy utrzymują pracę na odległość
Przymusowy lockdown powodowany pandemią SARS-CoV-2 sprawił, że wiele firm praktycznie z dnia na dzień zmuszonych było kontynuować pracę w modelu home office. O ile dla niektórych branż, np. agencji reklamowych, IT czy marketingu, nie była to pierwszyzna, to wiele całych gałęzi biznesu musiało błyskawicznie opracować nowe procedury i wytyczne, pozwalające na efektywne utrzymanie bieżącej obsługi klientów.
Dziś, po wielu miesiącach od wybuchu pandemii, coraz więcej firm deklaruje, że praca zdalna stanie się stałym, a często wręcz wiodącym modelem biznesowym. Firmy takie jak SAP czy Makro testują modele hybrydowe, zakładające, że część pracowników pozostaje w domach, podczas gdy inni będą pracowali z biura. Wiele przedsiębiorstw dzieli tygodniowy czas pracy swojego personelu pomolodzy pracę zdalną a stacjonarną. Tego rodzaju rozwiązania generują szereg korzyści. Troska o zdrowie i zmniejszenie ryzyka zakażenia to oczywiście podstawowy bodziec pchający firmy w kierunku home office, nie da się jednak pominąć korzyści biznesowych, które zapewnia taka strategia. Najważniejsze z nich to m.in.:
- rezygnacja z części powierzchni biurowej i mniejsze koszty związane z wynajmem pomieszczeń,
- obniżenie zużycia energii elektrycznej oraz pozostałych mediów,
- mniejsza ilość dojazdów do pracy i ograniczenie emisji CO2,
- brak zauważalnego spadku wydajności pracowników – wielu z nich dzięki możliwości elastycznego łączenia pracy z życiem prywatnym pracuje wydajniej.
Home office to nie chwilowy trend
Wszystko wskazuje na to, że firmy łatwo nie zrezygnują z tak bogatej gamy korzyści, które zapewnia im transformacja na model pracy zdalnej. To z kolei każe przewidywać, że home office zostanie utrzymany tam, gdzie jest to możliwe. Jeszcze przed pandemią liczne badania pokazywały coraz większe zapotrzebowanie na pracę z domu – w 2019 roku blisko 75% badanych deklarowało chęć zmiany pracy, jeśli nowy szef pozwoli im wykonywać ją z dowolnego miejsca.
źródło: https://istotnie.pl/polacy-chca-pracowac-domu