Od początku pandemii wiele emocji budzi kwestia utrzymywania się koronawirusa SARS-CoV-2 na rozmaitych powierzchniach i przedmiotach. Wiadomo już, że czas aktywności drobnoustrojów w dużej mierze zależy od rodzaju tworzywa oraz warunków panujących w otoczeniu. Potencjalnym zagrożeniem mogą być m.in. ekrany smartfonów. Sprawdziliśmy, jak długo koronawirus utrzymuje się na telefonach i w jaki sposób skutecznie dezynfekować swój sprzęt.
SARS-CoV-2 na powierzchni telefonu
Według przeprowadzanych badań smartfona dotykamy średnio ponad 2000 razy dziennie! Zdarzają się użytkownicy, którzy robią to nawet 5000 razy na dobę. Nie potrzeba dyplomu z wirusologii, by zdawać sobie sprawę, że telefon w czasach pandemii może być jednym ze źródeł zakażenia, biorąc pod uwagę fakt, iż cząsteczki wirusa przeżywają na jego powierzchni przez określony czas. Jak długo?
Niestety, wieści nie są dla nas budujące – australijscy naukowcy wykazali, że SARS-CoV-2 może utrzymywać się i być aktywny na powierzchni naszych smartfonów nawet przez 28 dni. Skąd tak długi okres żywotności cząsteczek? Wynika on przede wszystkim z faktu, iż telefony komórkowe stanowią idealne środowisko dla bakterii i wirusów. Po pierwsze dlatego, że urządzenia te emitują ciepło. Po drugie – są wykonane z gładkich materiałów. To właśnie szkoło oraz stal nierdzewna – czyli tworzywa powszechnie wykorzystywane do konstrukcji smartfonów czy tabletów – zaliczają się do grupy tych surowców, na których cząsteczki koronawirusa potrafią przetrwać najdłużej.
Czym dezynfekować telefon?
Wiedząc, że drobnoustroje mogą utrzymywać się na powierzchni telefonów nawet do 4 tygodni oraz biorąc pod uwagę to, jak często dotykamy naszych urządzeń, konieczne staje się zwiększenie nacisku na kwestię dezynfekcji. Praktyczne rady dotyczące odkażania telefonu znajdziesz poniżej.
- Do czyszczenia ekranu i obudowy używaj miękkiej ściereczki z mikrofibry.
- Ściereczkę nasącz preparatem na bazie 70-procentowego alkoholu izopropylowego.
- Dokładnie rozprowadź środek po całej powierzchni urządzenia, a następnie pozostaw na ok. 1 minutę.
- Wytrzyj telefon do sucha.
Pamiętaj, by do czyszczenia ekranu nie używać alkoholu etylowego, ponieważ może on uszkodzić funkcje dotykowe sprzętu!
Dezynfekcja smartfona – jak często?
Pozostaje jeszcze pytanie o częstotliwość powtarzania takiego zabiegu. Eksperci zalecają, by dezynfekcję telefonu wykonywać co najmniej raz dziennie lub po każdym powrocie do domu. Regularne czyszczenie urządzenia z pewnością obniży ryzyko zakażenia przez kontakt ze sprzętem, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania.