Pandemia koronawirusa to zdecydowanie temat nr 1 w mediach na całym świecie w 2020 roku. Niestety, w natłoku przydatnych i ważnych informacji, media – a zwłaszcza internet – serwują nam również wiele niesprawdzonych, niepotwierdzonych, a czasem po prostu fałszywych informacji. Wiele z nich dotyczy rzekomych sposobów na leczenie COVID-19 lub ochrony przed zakażeniem. Przedstawiamy najważniejsze fake-newsy dotyczące walki z koronawirusem.
Mit nr 1: Witamina C podawana dużych dawkach leczy koronawirusa
Mityczna skuteczność leczenia schorzeń witaminą C nie ma żadnego potwierdzenia w wynikach badań. Również w przypadku COVID-19 nie stwierdzono, by jej zażywanie (niezależnie od dawki) mogło wspomagać leczenie czy chronić przed zarażeniem. Przyjmowanie witaminy C zalecane jest osobom cierpiącym na jej niedobór w organizmie i powinno być kontrolowane przez lekarza.
Mit nr 2: Stosowanie Ibuprofenu zwiększa ryzyko zakażenia
Nie ma żadnych badań, które potwierdzają, że osoby zażywające Ibuprofen – składnik wielu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – są bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2. Z tego powodu, pacjenci leczeni tego rodzaju medykamentami, jak również pozostałymi niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi nie powinni przerywać zaleconych kuracji.
Mit nr 3: Koronawirusa można zabić suszarką do rąk
To nieprawda. Temperatura gorącego powietrza generowanego przez takie urządzenia jest zbyt niska, a czas suszenia – zbyt krótki, by czynność ta mogła zlikwidować ewentualne patogeny znajdujące się na naszych dłoniach.
Udowodniono za to, że nadmuch powietrza może powodować roznoszenie bakterii, grzybów oraz innych zanieczyszczeń, dlatego w większości publicznych toalet takie urządzenia od początku pandemii są nieczynne.
Mit nr 4: Stosowanie sprayów do nosa na bazie soli morskiej chroni przed COVID-19
Popularne preparaty w aerozolu na bazie wody morskiej doskonale udrażniają, przeczyszczają i nawilżają nos, łagodząc skutki kataru lub problemów z zatokami. Niestety, nie ma żadnych dowodów na to, że woda morska ma działanie wirusobójcze.
Mit nr 5: Wódka jest skutecznym środkiem do dezynfekcji dłoni
W różnych miejscach w internecie pojawiają się sugestie, że dłonie można dezynfekować wódką lub innymi alkoholami. Nie jest to prawda, ponieważ etanol w stężeniu 40% jest całkowicie nieskuteczny, jeżeli chodzi o zabijanie wirusów i patogenów.
Jak widać, warto zachować dystans do „przełomowych” informacji pochodzących z niepewnych źródeł. Chcąc unikać fake-newsów i zapewnić sobie oraz swoim bliskim bezpieczeństwo, polecamy stosowanie się do oficjalnych komunikatów Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).