Rady dotyczące kwarantanny

COVID-19 na dobre zmienił nasze codzienne życie. Zdalne nauczanie, praca w systemie home office czy konieczność stosowania się do obostrzeń sanitarnych to tylko niektóre z wielu elementów otaczającej nas, nowej rzeczywistości. Jednak prawdziwa próba sił następuje wówczas, gdy podejrzewamy u siebie lub u kogoś z naszych bliskich zakażenie koronawirusem. W natłoku informacji, wielu z nas zwyczajnie nie wie, jak postępować. Właśnie dlatego, prostym językiem opowiadamy jak przejść przez ten, niewątpliwie, trudny czas.

Podejrzenie zakażenia = rozpoczęcie izolacji

Koronawirusem możemy zarazić się na wiele różnych sposobów – w pracy, szkole, podczas zakupów czy wizyty u lekarza. Jeśli wiemy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, najbezpieczniej samemu rozpocząć domową izolację, nie czekając na telefon z Sanepidu.

Rozpoznanie objawów

Obecnie, poza najczęściej występującymi objawami koronawirusa, takimi jak gorączka, kaszel czy ogólne zmęczenie, wyróżnia się także rzadziej występujące symptomy, jak:

  • utrata smaku i węchu,
  • migrenowe bóle głowy,
  • bóle gardła, mięśni,
  • biegunka,
  • wysypka lub zapalenie spojówek.

Chorobie mogą towarzyszyć również trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, a nawet utrata mowy.

Test na SARS-CoV-2

Po zaobserwowaniu u siebie lub bliskich podobnych objawów należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Zgodnie z nowymi przepisami, specjaliści POZ mają możliwość kierowania pacjentów na testy na obecność SARS-CoV-2 również wówczas, gdy występują mniej niż 4 objawy. Wcześniej testowanie zlecał Sanepid. Test najlepiej wykonać w najbliższym miejscu poboru wymazów, np. korzystając z bezpiecznych punktów drive-thru. Oczekiwanie na wynik może trwać nawet do kilku dni, w zależności od regionu kraju i wydajności pracy laboratoriów. W tym czasie kontynuujemy kwarantannę domową.

Wynik pozytywny: leczenie + kwarantanna

Terapia uzależniona jest oczywiście od przebiegu choroby. Zdecydowana większość – ponad 80% zakażonych – przechodzi COVID-19 łagodnie lub bez żadnych objawów. W takiej sytuacji hospitalizacja nie jest konieczna. W przypadku pogorszenia stanu pacjenta należy niezwłocznie kontaktować się z Państwową Inspekcją Sanitarną, która może zadecydować o wdrożeniu leczenia szpitalnego.

Kiedy zakończenie izolacji?

Dokładny termin zakończenia kwarantanny wyznacza Sanepid. Zakłada się jednak, że bezpieczny moment na wznowienie kontaktów z innymi osobami to 10 dni od ustąpienia ostatnich objawów choroby.