Koronawirus a podróże – jak należy się przygotować?

pociąg

Mija rok, odkąd na skutek epidemii koronawirusa świat znajduje się w sytuacji permanentnego lockdownu. Kolejne restrykcje i obostrzenia – zarówno te globalne, jak i regionalne – wpływają na gospodarkę, turystykę, edukację oraz wiele innych sfer naszego codziennego życia. Jedną z nich są podróże. Zewsząd słyszymy, by nie ruszać się z domu, o ile nie jest to konieczne. Jednak doskonale wiemy, że wyjazdy w sprawach służbowych oraz osobistych bywają nieuniknione. Jak bezpiecznie podróżować w czasach pandemii?

Bezpieczna podróż w dobie epidemii

COVID-19 rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko, a walkę z epidemią utrudnia fakt, iż wiele osób przechodzi infekcję bez żadnych objawów. Ograniczenia w przemieszczaniu się były jedną z najszybciej wprowadzanych na całym świecie restrykcji. Jeśli jednak z pewnych względów, nie da się przełożyć lub odwołać wyjazdu, należy podjąć środki bezpieczeństwa, które nie tylko odpowiadają restrykcjom dla danego kraju lub regionu, ale przede wszystkim – uchronią od zakażenia. Aby podróżować bezpiecznie:

  • wykonaj test na COVID-19,
  • zapoznaj się z wymogami przewoźników,
  • zorganizuj transport tak, by maksymalnie ograniczyć liczbę środków transportu,
  • sprawdź aktualne ograniczenia dotyczące wjazdu do danego kraju lub regionu,
  • zadbaj o środki ochrony osobistej,
  • ogranicz kontakt z innymi osobami do niezbędnego minimum.

Test na COVID-19

Coraz więcej krajów oraz regionów wprowadza obowiązek posiadania przy sobie negatywnego wyniku testu na COVID-19 w momencie wjazdu lub przylotu. Jeśli po przetestowaniu wynik jest pozytywny, zrezygnuj z podróży. W przypadku negatywnego wyniku warto powróżyć test za kilka dni. Sprawdź też, czy po przyjeździe do danego miejsca nie będzie obowiązywała Cię przymusowa kwarantanna. Pamiętaj, że obostrzenia mogą mieć charakter regionalny i nie muszą być identyczne na terenie całego kraju.

Wymogi przewoźników

Firmy z branży lotniczej i transportowej, np. przewoźnicy kolejowi oraz autokarowi, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, wprowadzają wiele obostrzeń. Mogą one dotyczyć m.in. wspomnianego już wykonani testu czy stosowania określonych środków ochrony osobistej – np. specjalnych maseczek. Po wybraniu przewoźnika zapoznaj się z aktualnymi wytycznymi co do warunków podróżowania, np. na jego stronie www.

Ograniczenie liczby pojazdów

W dobie epidemii najbezpieczniejszym środkiem transportu stał się własny samochód. Jeśli masz taką możliwość, wybierz podróż autem. Jeśli do tej pory podróżowałeś, łącząc różne środki transportu, sprawdź czy nie pojawiła się bezpieczniejsza alternatywa, ograniczająca liczbę przesiadek.

Środki ochrony osobistej

Niezależnie od tego, jakie obostrzenia panują na lotniskach w hotelach czy przestrzeni publicznej w miejscu, do którego się udajesz, zawsze miej ze sobą własne środki ochronne. Podręczny płyn do dezynfekcji rąk, zestaw maseczek ochronnych, chusteczki dezynfekujące czy jednorazowe rękawiczki pozwolą Ci podróżować bezpiecznie.

Bądź ostrożny!

Mimo sporych ograniczeń i restrykcji najlepszym środkiem ochronnym w dalszym ciągu pozostaje własna ostrożność. Ograniczenie kontaktów, zachowywanie dystansu czy regularna dezynfekcja obowiązują przez cały czas. Warto pamiętać o tych zasadach niezależnie od tego, jakie obostrzenia akurat panują na danym obszarze. Tylko wówczas podróżowanie w czasie pandemii będzie naprawdę bezpieczne.