Jak działają wirusy w organizmie człowieka?

W obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 chcemy jak najlepiej chronić siebie bliskich przed zakażeniem. Oprócz stosowania się do zasad dezynfekcji oraz rządowych obostrzeń warto równocześnie zgłębiać swoją wiedzę na temat funkcjonowania wirusów w ludzkim organizmie. Pozwoli to jeszcze skuteczniej zapobiegać transmisji patogenów.

Każdy z nas jest nosicielem?

Jak możemy przeczytać w renomowanym czasopiśmie naukowym BioMed Central Biology, w organizmie ogromnej większości z nas znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje o charakterze wirusowym. Tworzą one coś na kształt naturalnej flory wewnątrz ludzkiego ciała. Jednak sama obecność wirusów nie musi równać się wywoływaniu przez nie infekcji. Naukowcy podkreślają, że ustrój wirusowy w organizmie nie tylko istnieje, ale co więcej – jest bogaty i bardzo złożony.

Jakie wirusy nosimy w sobie?

Do podobnych wniosków doszli eksperci z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, po przebadaniu ponad 100 zupełnie zdrowych kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Z badań wyszło, że przeciętny człowiek ma w sobie ok. 5 różnych patogenów wirusowych. Do najpopularniejszych należą: wirusy HPV6 i HPV7 wywołujące opryszczkę czy papillomawirusy, związane m.in. z transformacją nowotworową.

Wpływ flory wirusowej na organizm

Trudno jednoznacznie określić, czy flora wirusowa oddziałuje na nasze ciało pozytywnie, czy negatywnie. Część drobnoustrojów odpowiada za wzmocnienie systemu immunologicznego człowieka, jednak inne mogą zwiększać ryzyko infekcji. Niektóre z nich uaktywniają się w momentach osłabionej odporności, np. W okresie jesienno-zimowym, wywołując choroby lub stany zapalne.

Zjawiskiem bardzo dobrze zbadanym i opisanym przez naukowców jest również migracja wirusów po naszym ciele. Potrafią one przedostawać się do wszystkich komórek ludzkiego organizmu, zakażając je. Rozprzestrzenianie patogenów wzięli „na warsztat” naukowcy z uniwersytetu w Yale, badający transmisję wewnątrzkomórkową u myszy. Okazuje się, że skuteczne przemieszczanie się wirusów wewnątrz ciała wymaga przebycia przez nie całkiem skompilowanej drogi.

Infekcje wirusowe

Za większość chorób układu oddechowego odpowiadaj właśnie wirusy, w odróżnieniu od np. anginy, mającej podłoże bakteryjne. Zwykłe przeziębienie może wywoływać aż 200 różnych rodzajów patogenów wirusowych, przenoszonych drogą kropelkową. Warto przy tym pamiętać, że wirusy są odporne na leczenie antybiotykami, wykazującymi skuteczność wyłącznie przy infekcjach bakteryjnych. Te z kolei często bywają następstwem niedoleczonych dolegliwości wirusowych.