Jak przygotować się do szczepień na COVID-19?

szczepionka

Sczepienia przeciwko COVID-19 nabierają w Polsce rozpędu. W chwili pisania tego artykułu podano ponad 3 miliony dawek preparatu, a ponad milion naszych rodaków zostało już zaszczepionych pełną dawką. Jak przygotować się do szczepienia na koronawirusa? O czym pamiętać w ostatnich dniach przed wizytą w gabinecie i jak spędzić ostatnie godziny przed przyjęciem preparatu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Po personelu medycznym oraz pozostałych osobach zakwalifikowanych do grupy „0” ruszyły szczepienia wśród seniorów oraz nauczycieli. Na zakażenie wirusem szczególnie narażeni są najstarsi pacjenci, dla których ostatni rok często oznaczał rozłąkę z bliskimi oraz szczególne środki ostrożności. Dlatego tak wielu z nich zarejestrowało się na szczepienie już w pierwszych dniach zapisów. Szczepionka daje im możliwość powrotu do normalnego życia i codziennych aktywności.

Leki oraz posiłek w dniu szczepienia

Seniorzy, którzy przyjmują leki zapisywane im przez lekarzy specjalistów, w dniu szczepienia powinni zażyć lekarstwa tak samo, jak w każdy, inny dzień. Rano należy spożyć także lekkie śniadanie. – Zachowujemy się tak, jak zwykle – zlecają lekarze rodzinni, stanowczo odradzając przychodzenie na szczepienie na czczo lub rezygnację z przyjmowania leków.

Jak się ubrać na szczepienie?

Dla wielu seniorów szczepienie przeciwko COVID-19 jest na tyle ważnym wydarzeniem, iż postanawiają uczcić je odświętnym strojem. To nie jest dobry pomysł, ponieważ galowy ubiór oznacza więcej czasu poświęconego na jego zdejmowanie, co wydłuża czas obsługi pacjenta. Stawiamy więc na wygodny, najlepiej sportowy strój: bluzka lub koszulka z krótkim rękawem oraz sweter, lub żakiet, który można szybko zdjąć, będą idealnym zestawem.

Dokumenty niezbędne do szczepienia

Śniadanie, zażycie leków oraz ubranie się w odpowiedni strój i jesteśmy gotowi do wyjścia z domu. W tym momencie warto po raz ostatni sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli szczepienie odbywa się w przychodni, do której zapisany jest pacjent, wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeśli jednak zostaliśmy skierowani do innego punktu, gdzie lekarz nie ma dostępu do naszej kartoteki, oprócz dokumentu tożsamości należy zabrać ze sobą także dokumentację medyczną oraz informację o wszystkich zażywanych lekach.

Na miejscu czeka na nas jeszcze jedna formalność – wypełnienie ankiety kwalifikacyjnej. Można jednak zrobić to wcześniej, w domu, pobierając odpowiedni druk ze strony www.pacjent.gov.pl.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ważne, by do punktu szczepień przybyć punktualnie – najlepiej na kilka minut przed ustaloną porą wizyty. Spóźnienia pacjentów dezorganizują pracę personelu medycznego – warto mieć to na uwadze. Nie ma również sensu przychodzić ze zbyt dużym wyprzedzeniem, gdyż z pewnością nie uda się zaszczepić szybciej niż o wyznaczonej godzinie.

Jeśli z ważnych przyczyn nie możemy zjawić się u lekarza w swoim terminie, należy niezwłocznie poinformować o tym punkt szczepień. Pozwoli to umówić dla nas nowy, niezbyt odległy termin i zarejestrować na nasze miejsce innego pacjenta.