Dezynfekcja – chwilowy trend czy nowy standard?

W czasach, gdy stanowiska z płynem do rąk na stałe wpisały się w krajobraz sklepów, urzędów i innych miejsc publicznych, a do czyszczenia domowych sprzętów coraz więcej z nas używa preparatów antybakteryjnych, można mówić o małej rewolucji. Rewolucji, która uświadomiła nam, jak ważna z punktu widzenia zdrowia jest właściwa dezynfekcja. Nasuwa się pytanie: czy po zakończeniu pandemii będziemy nadal tak skrupulatnie przestrzegać zasad higieny, jak czynimy to teraz? W tym artykule postaramy się poszukać na nie odpowiedzi.

Nowy wymiar czystości

Jeszcze do niedawna synonimem czystości były lśniące posadzki i brak widocznych zanieczyszczeń na ścianach czy meblach. Pandemia uświadomiła nam jednak, że znacznie groźniejszym wrogiem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia są niewidzialne mikroorganizmy – szczególnie wirusy oraz bakterie. Dlatego dziś, oprócz błyszczących korytarzy, czystych ścian czy okien, chcemy mieć pewność, że powierzchnie te są wolne od mikroorganizmów.

Z równą troską zaczęliśmy dbać o higienę osobistą, częściej myjąc dłonie i używając do tego profesjonalnych preparatów. Żele antybakteryjne czy przeciwwirusowe płyny do rąk to tylko niektóre przykłady środków, które nagle stały się obowiązkowym elementem wyposażenia większości łazienek. Wszystko to sprawia, że czujemy się bezpieczniej.

Jakie środki do dezynfekcji wybierać?

Warto jednak pamiętać o tym, by stawiać na środki czyszczące od sprawdzonych producentów, którzy od lat prowadzą zaawansowane badania oraz prace nad ich skutecznością i bezpieczeństwem. Jednocześnie nie należy zapominać o tym, że wyłącznie certyfikowane preparaty naprawdę chronią przed wirusami oraz bakteriami. Bogata oferta produktów do dezynfekcji dostępna w sprzedaży stacjonarnej oraz online, stanowi najlepszy dowód na to, że skuteczne i wydajne środki nie muszą być drogie ani trudne w użyciu.

Dezynfekcja nie będzie chwilowym trendem

Dziś wiele wskazuje na to, że dezynfekcja nie będzie jedynie kolejną, przejściową modą, ani chwilowym trendem. Trudno wyobrazić sobie bowiem, że nagle z miejsc publicznych, biur czy sklepów znikną płyny do rąk i środki ostrożności wypracowane w ramach walki z wirusem. Nawet jeśli SARS-CoV-2 z czasem stanie się nieszkodliwy lub straci na sile, uniwersalne standardy z pewnością staną się elementem skutecznej profilaktyki innych chorób – chociażby sezonowej grypy.