W ostatnich miesiącach częściej niż zwykle przestrzegamy zasad dezynfekcji. Dotyczy to nie tylko ochrony osobistej, ale również odkażania przestrzeni publicznej. Miasta walczą z koronawirusem oraz innymi, szkodliwymi patogenami, dezynfekując ulice, chodniki, place zabaw, boiska czy przystanki autobusowe. Z kolei właściciele sklepów, salonów fryzjerskich czy obiektów gastronomicznych musieli jeszcze bardziej zwiększyć nacisk na dezynfekcję pomieszczeń, maszyn, mebli czy powietrza. Jak skuteczna dezynfekcja pomaga w walce w SARS-CoV-2? Odpowiedź w dalszej części artykułu.
Czy dezynfekowanie miejsc publicznych obniża ryzyko transmisji SARS-CoV-2?
Stosowanie środków zapobiegawczych w przypadku koronawirusa stanowi najskuteczniejszą metodę przeciwdziałania zakażeniom. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje stosowanie preparatów na bazie alkoholu (np. etanolu w stężeniu minimum 70%) lub podchlorynu sodu. Podstawą do wydania takich zaleceń były badania przeprowadzone przez CEN – Europejski Komitet Normalizacyjny. Wynika z nich, że tego rodzaju preparaty wykazują potwierdzoną skuteczność w zakresie neutralizacji wirusów otoczkowych, a więc również koronawirusów takich jak SARS-CoV-2.
Jakie przestrzenie podlegają dezynfekcji?
Profesjonalne środki do dezynfekcji dużych powierzchni znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością osób w czasie pandemii. W przypadku otwartych przestrzeni ryzyko transmisji wirusa jest statystycznie niższe niż w pomieszczeniach zamkniętych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że najbardziej ruchliwe arterie, przystanki komunikacji zbiorowej czy place zabaw to miejsca, w których w ciągu dnia może przewijać się nawet kilka tysięcy osób.
Podchloryn sodu – skuteczny środek do dezynfekcji
Badania potwierdziły, że koronawirus utrzymuje się na różnego rodzaju powierzchniach i tworzywach od kilku godzin do nawet paru dni. Oznacza to, że dezynfekcja miejsc takich jak skwery, przystanki, bankomaty czy chodniki musi być przeprowadzana regularnie. Podobnie jest w przypadku szpitali, galerii handlowych czy placówek oświatowych. W tych miejscach konieczne jest zapewnienie najwyższego stopnia aseptyczności, stąd częste stosowanie preparatów na bazie podchlorynu sodu. Według zaleceń WHO jest on zarówno skuteczny, jak i bezpieczny przy odkażaniu wszelkich powierzchni oraz wnętrz, dlatego bez żadnych obaw można stosować go zarówno w pomieszczeniach medycznych, jak i hotelach czy lokalach gastronomicznych.